Śmieci i ich droga

Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, co dzieje się w momencie, kiedy wrzucą odpady z gospodarstwa domowego do pojemnika
, który odbierają służby miejskie
. Zgodnie z przyjętymi zasadami odbieramy różne frakcje (rodzaje) odpadów zgodnie z ustalonymi harmonogramami
z gospodarstw domowych, firm i instytucji. A co dalej? 
Dzięki segregacji
wiele z tego, co pozostaje po naszych zakupach
(opakowania, kartony, butelki
), naszym jedzeniu
, czy też sprzątaniu
i remontach
, trafia do obiegu firm przetwarzających i utylizujących odpady.
Droga bywa różna
– odpady zmieszane po odbiorze trafiają wyspecjalizowanymi pojazdami
do wyznaczonych punktów przechowywania i utylizacji. Odpady segregowane, jak papier
, trafiają na plac składowy, skąd specjalne kontenery
odbierają je i transportują do zakładów recyklingu.
Szkło
trafia bezpośrednio do wyspecjalizowanej firmy recyklingowej, podobnie plastik ♳, a odpady bio
na naszą kompostownię, gdzie dzięki procesom technologicznym przetwarzamy je na kompost
o parametrach umożliwiających wykorzystanie go w przydomowych ogródkach
, jak również w gospodarstwach rolnych
i ogrodniczych
.
Trochę inną drogą
wędrują odpady, które trafiają na PSZOK
, który funkcjonuje na terenie miasta Czarnków. Te rzeczy, po odpowiednim skategoryzowaniu
(gabaryty: m.in. meble
, materace
, elektrośmieci: sprzęt AGD, narzędzia elektryczne
, opony, gruz budowlany i remontowy
), trafiają do zabezpieczonych pomieszczeń, skąd odbierane są przez wyspecjalizowane firmy przetwarzające lub składujące je dalej.
Bardzo ważną kategorią, która sprawia wiele problemów w segregacji i odbiorze, są leki
oraz baterie
. Obie te rzeczy muszą być oddawane w odpowiednich punktach. Apteki
w przypadku leków posiadają odpowiednie pojemniki, które opróżniamy, zabezpieczamy i składujemy do czasu odbioru przez wyspecjalizowaną firmę, która zajmuje się ich utylizacją.
Podobnie ma się sprawa z bateriami
, które powinny być oddawane do specjalnych pojemników (m.in. w Urzędzie Miasta
, punktach sprzedaży sprzętu
, lub bezpośrednio do MZK Czarnków). Stamtąd są odbierane przez służby MZK
, składowane i zbiorczo odbierane przez specjalną firmę, która dalej je bezpiecznie utylizuje.
Ważne w tym wszystkim jest to, aby odbierane i dostarczane do nas odpady były posegregowane
i umieszczane we właściwych pojemnikach
oraz żeby nie były ze sobą zmieszane (np. szkło z plastikiem, gruz z odpadami bio itd.
).
Segregacja skraca drogę odpadów do miejsc ich docelowego składowania lub ponownego przetworzenia
, oraz zmniejsza ilość energii
potrzebnej do przeprowadzenia tego procesu.

