CZARNKOWSKI BUDŻET OBYWATELSKI NA 2024 ROK
Od 1 do 30 czerwca 2023 r. mieszkańcy Czarnkowa mieli możliwość zgłoszenia swoich propozycji do budżetu obywatelskiego – przeznaczonych do realizacji w 2024 r. Doświadczenia z lat ubiegłych pokazują, że czarnkowianie chcą mieć wpływ na kształtowanie przestrzeni publicznej, przy wykorzystaniu tej formy konsultacji społecznych. W tym roku jest to już V edycja budżetu obywatelskiego. Na jego platformę internetową do 30 czerwca 2023 r. wpłynęły trzy propozycje.
Projekt nr 1 pn. „Przestrzeń rekreacyjna - budowa wiaty wraz z infrastrukturą na czarnkowskich łazienkach”.
Jego załażeniem jest postawienie wiaty wraz z kontenerem wyposażonym w sanitariaty. Główny cel projektu to poprawa atrakcyjności tego miejsca, poprzez stworzenie klimatu przyjaznego do rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców i turystów. Lokalizacja projektu nad Notecią to zachęta do organizacji pikników, spotkań towarzyskich, czy nawet małych wydarzeń społecznych, takich jak: koncerty, wystawy, kino plenerowe. Sąsiedztwo istniejącego boiska do siatkówki plażowej to jednocześnie okazja do prowadzenia aktywnego trybu życia na świeżym powietrzu.
Projekt nr 2 pn. „Ławeczka Adama Słodowego”.
Ideą projektu jest poznanie postaci Adama Słodowego znanego z programu telewizyjnego emitowanego w latach 1959-1983 pn. "Zrób to sam". Adam Słowowy urodził się w Czarnkowie 3 grudnia 1923 r. W dzieciństwie był harcerzem i wyjątkowo zdolnym i pojętnym uczniem czarnkowskiej podstawówki. Na kartach historii zapisał się jako autor wielu książek oraz scenariuszy do filmów animowanych. To także major Wojska Polskiego, a także Kawaler Orderu Uśmiechu. W 505 odcinkach swojego kultowego programu uczył jak zrobić z niczego różne przydatne przedmioty i urządzenia zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Zdobyte dzięki programowi umiejętności były niezwykle przydatne, bowiem w czasach jego emisji nie było łatwo wiele rzeczy nabyć w sklepach. Choć większość swojego życia Adam Słodowy spędził w Warszawie, to Czarnków na zawsze pozostał w jego sercu. Corocznie odwiedzał swoje rodzinne miasto. Był wiernym i dumnym synem Ziemi Czarnkowskiej. W tym roku przypada 100. rocznica urodzin wybitnego mieszkańca. Zdaniem wnioskodawcy, dzięki realizacji projektu miasto zyska promocję, a postać wybitnego Czarnkowianina ma inspirować młode pokolenia.
Projekt nr 3 pn. „Grillowanie nad Notecią”.
Projekt zakłada budowę wiaty z zadaszeniem wraz z miejscem na grilla. Przy całej konstrukcji mają stać leżaki miejskie, pozwalające cieszyć się pięknem przyrody – z dala od zabudowań i ulicznego zgiełku. Pod zadaszeniem powstaną ławki ze stołami, a obok kosze na odpady z możliwością segregacji. Uzasadnieniem budowy wiaty wraz z grillem jest umilenie czasu mieszkańcom.
Zgłoszone projekty podlegały ocenie formalnej i merytorycznej, zgodnie z uchwałą nr X/85/2019 Rady Miasta Czarnków z dnia 30.05.2019 r. w sprawie określenia wymagań, jakie powinien spełniać projekt budżetu obywatelskiego. Burmistrz Miasta Czarnków zarządzeniem nr 421/2022 z 24.06.2022 r. powołał zespół ds. budżetu obywatelskiego odpowiedzialny za sprawdzenie spełnienia wymagań, jakie powinien spełniać projekt budżetu obywatelskiego. W oparciu o prace zespołu i zgłoszone opinie, wezwano autorów projektów do uzupełnia wniosków i złożenia wyjaśnień. Wnioski, zgodnie z wymienioną wyżej uchwałą, powinny w szczególności być zlokalizowane na terenie będącym własnością Gminy Miasta Czarnków, możliwe do wykonania pod względem technicznym, a także mieścić się w budżecie określonym na kwotę 100 000 złotych. Przy sprawdzaniu projektów wzięto pod uwagę znacznie więcej aspektów.
Etap weryfikacji jako jedyny przeszedł projekt nr 2. Projekt nr 1 okazał się zbyt kosztowy, natomiast projekt nr 3 nie został uzupełniony przez wnioskodawcę w wyznaczonym terminie.
Projekt nr 2 pn. „Ławeczka Adama Słodowego” prezentowany będzie na platformie budżetu obywatelskiego Miasta Czarnków przez cały sierpień 2023 r.:
https://czarnkow.konsultacjejst.pl/budzet-obywatelski
Zgodnie z wymienioną wyżej uchwałą Rady Miasta Czarnków głosowanie na projekt musi się odbyć i trwać będzie od 1 do 21 września 2023 r. za pomocą platformy internetowej.