Adam Słodowy znów w Czarnkowie
Nazwą ronda oraz pomnikiem „ławeczką” upamiętniono wybitnego czarnkowianina, znanego z telewizyjnego programu „Zrób to sam”. W dniu 25 października 2024 roku społeczność miasta wzięła udział w uroczystości inaugurującej to wydarzenie. Obecni byli także samorządowcy, rodzina i sponsorzy. Czarnków wzbogacił się nową, pożyteczną inicjatywą.
Kim był Adam Słodowy? Jak wspomniał inicjator powstania „ławeczki” Andrzej Piechota, zapewne najsłynniejszym polskim majsterkowiczem. Urodził się 3 grudnia 1923 roku w Czarnkowie i uczęszczał do podstawówki nazywanej tutaj „Jedynką”. Tuż przed wojną, rodzina Słodowych przeprowadziła się do Bydgoszczy, a następnie do Warszawy. Po wojnie - w której brał czynny udział - powrócił do Czarnkowa i podjął pracę w Miejskiej Radzie Narodowej. Nie na długo, jego powołaniem stała się armia. W końcu lat pięćdziesiątych był wykładowcą w słynnej Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Jako miłośnik motoryzacji konstruował samochody. Zbudował trzy egzemplarze o nazwie, na cześć żony, „Jaga”. W czasie pobytu w Stanach Zjednoczonych, zbudował z kolegą samolot sportowy.
Do telewizji trafił w 1959 roku. Był kreatywny, otwarty i pomysłowy. Jego autorski program „Zrób to sam”, zyskał ogromną popularność. W czasach gdy półki sklepowe świeciły pustkami, majsterkowanie miało z konieczności wielu entuzjastów. Miliony Polaków uczyło się od niego, jak wykonać bądź naprawić, domowe sprzęty. Studio telewizyjne nie zaspakajało jego pomysłowości. Napisał ponad 30 książek, zrealizował kilka filmów animowanych. Był twarzą „Castoramy”, jak mawiał - raju dla majsterkowiczów. O Czarnkowie nie zapominał. Przyjeżdżał każdego roku by odwiedzić rodzinne groby, pospacerować i porozmawiać ze znajomymi.
Projekt „ławeczki” wykonał prof. Jarosław Bogucki (pracownia rzeźbiarska Mosina), a rzeźbę wykonał Piotr Garstka w ramach czarnkowskiego budżetu obywatelskiego na rok 2024. Inicjatywę Andrzeja Piechoty wsparł Urząd Miasta Czarnkowa, instytucje miejskie, a także prywatni sponsorzy oraz firmy Komat i Viabud na czele. Wstęgę przecięli - burmistrz Jacek Klimaszewski, żona Bożenna Słodowy oraz pomysłodawca Andrzej Piechota. List od syna Piotra z Australii odczytał Paweł Zajda.
Uzupełnieniem inwestycji było wybranie w ubiegłym roku nazwy „Rondo Adama Słodowego”, umiejscowione w zbiegu ulic Sikorskiego, Krzyżowej i Siedmiogóra. Propozycję tej nazwy wybrali w głosowaniu internetowym uczestnicy konsultacji społecznych. Uzupełnieniem uroczystości była publikacja kart okolicznościowych, intencyjna msza św. w kościele pod wezwaniem św. Marii Magdaleny oraz spacer po mieście „Śladami Adama Słodowego”.
Piotr Keil
Nadnoteckie Echa nr 44/1434 z dnia 29 października 2024 roku