15-lecie oficjalnego partnerstwa pomiędzy miastem Czarnków i Gadebusch w Niemczech
Od 30 czerwca do 3 lipca, na zaproszenie burmistrza Gadebusch Arne Schlien’a, w niemieckim mieście Gadebusch gościła oficjalna delegacja miasta Czarnków, pod przewodnictwem burmistrza Andrzeja Tadli i przewodniczącej Rady Miasta Czarnków Barbary Lipskiej, aby wspólnie obchodzić 15-lecie podpisania umowy partnerskiej między zaprzyjaźnionymi miastami.
Historia kontaktów pomiędzy Czarnkowem a Gadebusch sięga roku 2005. Wtedy to w czarnkowskim Gimnazjum odbywał się Festiwal Piosenki Niemieckiej. W jury zasiedli, urzędujący wówczas burmistrz Franciszek Strugała i emerytowany burmistrz Gadebusch Rudolf Pieper wraz z żoną Karin. Wtedy rozpoczęły się rozmowy na temat współpracy między naszymi miastami. Po trzech latach rozwoju kontaktów w obszarach: edukacji, spraw społecznych i kultury, 5 lipca 2008 r. w Gadebusch podpisano umowę partnerską między oboma miastami.
Lista wspólnych projektów i wydarzeń, które miały miejsce przez 15 lat partnerstwa jest bardzo długa. W ramach programu Comenius współpraca objęła przedszkola i osoby starsze z naszych miast. To był świetny i bardzo rozwijający projekt. Dzięki środkom z Unii Europejskiej otrzymaliśmy też wsparcie na zakup wyposażenia przedszkoli.
We współpracę włączyło się Kurkowe Bractwem Strzeleckie z Czarnkowa.
Odbyła się niejedna wymiana młodzieży z naszych szkół i wspólne projekty. W jednej ze szkół cyklicznie organizowane są konkursy piosenki niemieckiej. Gadebusch odwiedzili także czarnkowscy rowerzyści, a chóry i orkiestry z Gadebusch i Czarnkowa upiększyły swoimi występami ważne uroczystości.
Ciekawym sposobem na przedstawienie się obu miast, były wystawy fotograficzne opowiadające o naszych miastach. Pierwsza z nich miała miejsce w roku 2007, jeszcze przed podpisaniem umowy partnerskiej. Jej tytuł mówi sam za siebie: „Gadebusch przedstawia się w Czarnkowie” i „Czarnków przedstawia się w Gadebusch”. Kolejne wystawy fotograficzne miały miejsce w roku 2014 w Gadebusch oraz w roku 2015 w Czarnkowie. Celem wystaw było opowiedzenie przez fotografie mieszkańcom o obu miastach i ich życiu.
W maju 2009 roku 4 zawodników z Czarnkowa wzięło udział w biegu organizowanym w Gadebusch. W tym samym roku, w sierpniu Katharina, Kerstin i Andreas z Gadebusch zagrali koncert w Czarnkowie podczas „Dnia Spieczonego Bliźniaka”.
Nie zabrakło w Gadebusch także jednego ze znanych czarnkowskich produktów, jakim było piwo z czarnkowskiego browaru. Kilka razy udało się zorganizować czarnkowskie ogródki piwne nad jeziorem Burgsee. Mieszkańcy Gadebusch licznie uczestniczyli w piwnym spotkaniu pod czarnkowskimi parasolkami.
Jedną z wielu cennych inicjatyw w czasie tych 15 lat partnerstwa był projekt w ramach programu Comenius Regio – „Edukacja Kulturalna Przedszkolaka”. Realizacja projektu pozwoliła na zbliżenie środowisk przedszkolnych Gadebusch i Czarnkowa. Dzięki realizacji projektu nawiązały się przyjacielskie kontakty pomiędzy pracownikami przedszkoli, a także pomiędzy twórcami i animatorami kultury z naszych miast. Zbliżenie tych środowisk i mieszkańców miast partnerskich posłużyło pogłębianiu wiedzy o różnorodności kulturowej. W ramach tego projektu odbyło się kilka wzajemnych wizyt w Czarnkowie i w Gadebusch.
23 kwietnia 2010 roku w czarnkowskim Ratuszu odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta, podczas której Rudolph Pieper otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Czarnkowa.
To dzięki inicjatywie Rudolph’a Pieper’a kolejne karty partnerstwa pomiędzy naszymi miastami mogą być zapisywane. Jedną ze znaczących inicjatyw było ufundowanie przez niego tablicy informacyjnej o kierunku i odległości do Czarnkowa na kolumnie europejskiej miast partnerskich, która znajduje się przed Ratuszem w Gadebusch. Rudolf Pieper dzięki szczególnym cechom swej osobowości i wielkiemu zaangażowaniu, wniósł ogromny wkład w budowę dobrosąsiedzkich stosunków między mieszkańcami Czarnkowa i Gadebusch, między Polakami i Niemcami.
Należy także powiedzieć o znaczącej roli Waldemara Kryjewskiego w działaniach na rzecz naszego partnerstwa, który nie tylko zawsze chętnie pomagał jako tłumacz języka niemieckiego, ale także wykazywał się licznymi pomysłami tworząc ciekawe projekty, np. w ramach programu Grundtvig „Uczenie się przez całe życie”. Waldemar Kryjewski opracował wniosek do Agencji Narodowej w Warszawie, która zatwierdziła pomysł Job Shadowingu w największej niemieckiej organizacji zajmującej się seniorami.
W roku 2011 kilkoro mieszkańców z Gadebusch było uczestnikami międzynarodowych warsztatów „Fit und Gesund”, które odbyły się w Czarnkowie, dzięki pomysłodawcy Waldemarowi Kryjewskiemu. Uczestnicy komunikowali się w języku niemieckim, który był językiem roboczym warsztatu. Odbyły się także krótkie wycieczki z uczestnikami po najbliższej okolicy celem poszerzenia wiedzy na temat Czarnkowa i naszego regionu. Oczekiwanym rezultatem projektu było zwiększenie motywacji do zmian trybu życia i nawyków żywieniowych, miało także potencjalny wpływ na członków swojej rodziny, bliskich i przyjaciół.
W 2013 roku w Czarnkowie z okazji 5-lecia podpisania umowy partnerskiej odsłonięto pamiątkowe kamienie partnerstwa pomiędzy Gadebusch i Czarnkowem oraz zasadzono drzewko przyjaźni.
Z tej okazji do Czarnkowa przyjechała także orkiestra z Gadebusch, która wraz z orkiestrą z Czarnkowa dały piękny koncert na czarnkowskim rynku.
W 2018 roku przypadła 10 rocznica naszego partnerstwa, która była dumnie obchodzona w Gadebusch. Podczas jubileuszowej uroczystości gospodarz wieczoru burmistrz Ulrich Howest ogłosił decyzję Rady Miasta Gadebusch o wpisaniu ówczesnego burmistrza Czarnkowa Franciszka Strugały do Księgi Honorowej Miasta Gadebusch.
Warto wspomnieć, iż w naszych wzajemnych kontaktach było też miejsce na poważne rozmowy o trudnych tematach z historii, o pokonywaniu barier i uprzedzeń.
W tym roku 2023, przypada już 15-ta rocznica podpisania umowy partnerskiej pomiędzy Gadebusch a Czarnkowem. Niestety ostatnie lata to czas epidemii koronawirusa, który radykalnie ograniczył wszelkie kontakty społeczne, w tym także nasze. Jednak mimo tak niesprzyjających okoliczności udało nam się zachować wzajemny kontakt, choć mocno ograniczony, przetrwał on próbę tego ciężkiego czasu i pozwala nam z optymizmem patrzeć w przyszłość naszego partnerstwa.
Rolę Przewodniczącego Komitetu Partnerstwa i jednocześnie tłumacza znakomicie wypełnia Christoph Struck, który od samego początku partnerstwa uczestniczy w koordynowaniu działań i dzięki bardzo dobrej znajomości języka polskiego pomaga we wzajemnych kontaktach.
Podczas uroczystości 15-lecia podpisania umowy partnerskiej, które odbyły się w Gadebusch, Burmistrz Czarnkowa Andrzej Tadla, podkreślił rolę partnerstwa w budowaniu przyjaznych relacji między mieszkańcami obu miast. Podziękował wszystkim za wkład w rozwój wzajemnych kontaktów, także rodzinom, które serdecznie gościły kolejne delegacje w Polsce i Niemczech. Przedstawił najważniejsze wydarzenia ze wzajemnej, partnerskiej współpracy pomiędzy Czarnkowem i Gadebusch. Na pamiątkę przekazał na ręce burmistrza Gadebusch szklaną statuetkę upamiętniającą partnerstwo.
Program wizyty w Gadebusch z okazji 15-lecia był bardzo intensywny. Delegacja z Czarnkowa uczestniczyła m.in. w tradycyjnym przemarszu podczas największego święta organizowanego corocznie w Gadebusch, jakim jest „Munzfest” – czyli „Święto monety”. 15-ty jubileusz partnerstwa został dobrze zaakcentowany i wypromowany poprzez m.in. okolicznościowe banery, które były obecne podczas wszystkich wydarzeń, mających miejsce w Gadebusch, podczas jubileuszowych uroczystości . Jeden z nich niesiony był przez delegację z Czarnkowa, podczas uroczystego przemarszu ulicami Gadebusch. Zostały przygotowane również okolicznościowe chorągiewki upamiętniające ten doniosły jubileusz, które były także rozdawane mieszkańcom naszego partnerskiego miasta w Niemczech. Cieszyły się dużym powodzeniem, przyczyniając się do jeszcze szerszej promocji 15-lecia partnerstwa.
Podczas uroczystości z okazji tak doniosłego jubileuszu o wydarzeniach z partnerstwa pomiędzy Czarnkowem i Gadebusch mówili także emerytowany burmistrz Gadebusch Rudolf Pieper - inicjator tego partnerstwa oraz obecny burmistrz Gadebusch Arne Schlien. Swoją obecnością, jubileuszowe uroczystości w Gadebusch, zaszczycił również były burmistrz Gadebusch Ulrich Howest oraz goście z miasta Trittau w Niemczech, a także miasta Saint-Germain-du-Puy we Francji, które są miastami partnerskimi z miastem Gadebusch. Uroczystości jubileuszowe uświetnił wspólny występ dwóch orkiestr dętych z Gadebusch oraz z Norwegii.
Znakomity klimat tej wizyty jest odzwierciedleniem przyjacielskich relacji między samorządami i mieszkańcami obu miast, budowanych przez ponad 15 lat i dobrze wróży na przyszłość.