Czarnków to miasto urokliwe, które zachwyci nie tylko zrewitalizowanym rynkiem, ale też ciekawymi miejscami i obiektami, które trzeba zobaczyć. Wędrując tym szlakiem dostrzegamy nie tylko zabytkowy charakter miasta, ale również jego wyjątkowe walory przyrodnicze.
Położone jest w województwie wielkopolskim, na skraju Puszczy Noteckiej nad rzeką Noteć w odległości 70 km na północny zachód od Poznania, jest siedzibą administracji samorządowej - Starostwa Powiatowego, Urzędu Miasta Czarnków i Urzędu Gminy Wiejskiej Czarnków.
W pradolinie Noteci, na skraju Puszczy Noteckiej, w pobliżu pięknych jezior odwiedzający Czarnków napotkają jeden z najpiękniejszych zakątków Wielkopolski tzw. "Szwajcarię Czarnkowską". Stolicą regionu jest Czarnków leżący na skraju Kotliny Gorzowskiej i Wysoczyzny Chodzieskiej. Miasto jest malowniczo wpisane wąskim pasem między rzekę Noteć a strome krawędzie doliny. Na północ i zachód ciągną się łąki nadnoteckie zalegające płaską dolinę rzeki, a na południu i wschodzie wzgórze morenowe. Czarnków wypełnia czyste powietrze a w odległości zaledwie kilku do kilkunastu kilometrów rozciągają się urokliwie położone jeziora charakteryzujące się czystą wodą i bogactwem ryb. Otaczająca miasto bogata roślinność z wielkimi obszarami leśnymi od lat przyciąga licznych turystów, amatorów ciszy, świeżego powietrza, pieszych wędrówek, łowiectwa i grzybobrania, którym liczne w tym rejonie gospodarstwa agroturystyczne oferują przytulne miejsce na odpoczynek.
Z racji swego położenia nad rzeką Noteć, która jest nieodzownym elementem międzynarodowej trasy wodnej E70 Berlin – Kaliningrad miasto Czarnków stawia także na turystykę wodną. W roku 2011 została oddana do użytku nowoczesna przystań wodna – Marina Czarnków, której budowa w 65 % została dofinansowana ze środków Unii Europejskiej. Jest to bardzo nowoczesny obiekt z miejscem do slipowania, cumowania, nowoczesnym zapleczem sanitarnym, a także polem namiotowym i grillem. Na terenie przystani wodnej w Czarnkowie jest możliwość wypożyczenia także rowerów miejskich, kajaków oraz łodzi.
Czarnkowski rynek to serce miasta. Wytyczony został po nadaniu praw miejskich, najprawdopodobniej na przełomie XIII/XIV w. Do dziś zachował się historyczny układ przestrzenny obejmujący prostokątny rynek z główną drogą od północy (dawny trakt handlowy - poznański) oraz wychodzące od niego uliczki. Zabudowa śródmieścia jest zwarta. Początkowo była drewniana, w późniejszym okresie murowana. Obejmowała ona północną, zachodnią oraz wschodnią pierzeję rynku, zaś południową stanowił kościół, który do dziś stanowi główną dominantę w przestrzeni miejskiej.
Z którego można podziwiać wspaniałą panoramę Czarnkowa i okolic. Taras widokowy wyposażony jest w wygodne ławeczki, zadaszenie z stołem do gry w szachy i warcaby.
Na taras widokowy można dojechać samochodem oraz dojść schodami.
Mieści się w odrestaurowanym budynku starej pruskiej szkoły z końca XIX wieku. Otwarcie placówki nastąpiło w czerwcu 1998 roku. Zbiory gromadzone systematycznie zgrupowano w trzech poniższych działach: o archeologicznym - powiększającym się dzięki obecnie prowadzonym intensywnym pracom wykopaliskowym. o etnograficznym - dokumentującym dawną i obecną kulturę ludową powiatu czarnkowskiego, sprzęty i naczynia gospodarskie, rolnicze oraz rzemieślnicze. o historycznym - gromadzącym archiwalia, materiały ikonograficzne i różnego rodzaju pamiątki zawiązane z historyczną przeszłością ziemi czarnkowskiej i jej mieszkańców. Muzeum dysponuje dwiema niewielkimi salami ekspozycyjnymi, dlatego też nie ma możliwości jednoczesnego pokazywania całości zgromadzonych zbiorów. W związku z tym utworzono jedną stałą ekspozycję pod nazwą "Z dziejów Czarnkowa". W drugiej sali prezentowane są wystawy czasowe, organizowane we współpracy z innymi muzeami i placówkami kultury, prywatnymi kolekcjonerami, a także ze zbiorów własnych. Wystawom czasowym towarzyszą wernisaże, spotkania autorskie, zajęcia o charakterze warsztatowym. Organizowane są tu również lekcje muzealne, pogadanki, prelekcje, konkursy, przewodnictwo po opracowanych przez pracowników muzeum trasach wycieczkowych po Czarnkowie. W budynku muzeum ma również swoją siedzibę Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego.
Zbudowany w 1580 roku i rozbudowany w XVII i XVIII wieku (wnętrze w większości barokowe, renesansowe nagrobki rodziny Czarnkowskich). Jest to jeden z cenniejszych zabytków sakralnych na terenie Wielkopolski.)
Pomnik Ławeczka Jana z Czarnkowa na Placu Wolności powstał w 2010 roku według projektu artysty rzeźbiarza Andrzeja Moskaluka z Gorzowa Wielkopolskiego. Upamiętnia średniowiecznego polskiego kronikarza i podkanclerza koronnego Królestwa Polskiego Jana z Czarnkowa.
Krótka historia Jana z Czarnkowa:
Jan Długosz, urodzony ok. 1320 roku w rodzinie wójta czarnkowskiego, studiował we Włoszech. Jego kariera kościelna rozpoczęła się w Meklemburgii i Tarnowie, a od 1356 roku był kanonikiem poznańskim i gnieźnieńskim. Dzięki poparciu Kazimierza Wielkiego został podkanclerzym i archidiakonem gnieźnieńskim. Po śmierci króla w 1371 roku oskarżono go o kradzież insygniów koronnych, co skutkowało banicją. Po powrocie do Polski w 1374 roku odzyskał archidiakonat i pisał Kronikę, obejmującą lata 1370-1384. Zmarł w 1387 roku w Gnieźnie.
Pomnik Powstańców Wielkopolskich według projektu artysty rzeźbiarza Jarosława Boguckiego z Mosiny został odsłonięty 8 stycznia 2019 roku z okazji obchodów 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego.
Powstanie Wielkopolskie, które wybuchło 27 grudnia 1918 roku, było jedyną, tak dużą, zwycięską insurekcją w historii Polski. Z tej okazji w Czarnkowie odbyły się uroczyste obchody upamiętniające to zwycięskie powstanie. Wydarzenie przyciągnęło wielu mieszkańców oraz zaproszonych gości, którzy wspólnie oddali hołd bohaterom tamtych dni.
Mimo że Powstanie Wielkopolskie zakończyło się sukcesem, na rzece Noteć do 1945 roku przebiegała granica między Polską a Niemcami. Historia tamtych wydarzeń jest niezwykle barwna – dzięki odwadze i sprytowi lokalnych powstańców udało się utrzymać wiele miejscowości w obrębie państwa polskiego. Warto pamiętać o losach tych bohaterów, którzy mieli nieoceniony wkład w kształtowanie granic II Rzeczypospolitej.
Mieszkańcy Czarnkowa 5 stycznia 1919 roku, przejęli miasto bez rozlewu krwi dzięki fortelowi, jednak w dniu 8 stycznia miasto zostało zaatakowane przez pruskie wojsko, walki trwały cały dzień. Wieczorem wyparto Niemców z miasta już na stałe.
Zgodnie z podpisanym 11 listopada 1918 roku zawieszeniem broni w Compiegne, Wielkopolska wciąż formalnie pozostawała częścią Niemiec i nie podlegała międzynarodowym uzgodnieniom. Na tym stanowisku trwali zarówno Niemcy, jak i Brytyjczycy. Nie chcieli oni, by Niemcy wyszły z wojny zbyt osłabione, obawiając się wzrostu potęgi Francji. Sprawa polska stała się na tyle paląca, że 29 stycznia 1919 roku przed Radę Dziesięciu (naczelny organ konferencji paryskiej) został wezwany przedstawiciel Polski, Roman Dmowski.
Widząc niesprzyjający dla siebie klimat na konferencji w Paryżu, Niemcy zdecydowali się na jak najszybsze stłumienie Powstania Wielkopolskiego. W początkach lutego na froncie północnym oddziały niemieckie z Wielenia i Piły ruszyły do ataku na Czarnków. Silne zgrupowanie niemieckie z Wielenia zostało rozbite w bitwach pod Wrzeszczyną i Roskiem. Druga grupa wojsk niemieckich, posuwająca się wzdłuż szosy ujskiej, została powstrzymana pod Jabłonowem. Nie mogąc przebić się przez umocnione pozycje powstańcze, oddziały niemieckie rankiem 13 lutego zaatakowały znienacka powstańców w Romanowie i Walkowicach. Pomimo początkowego sukcesu Niemcy nie zdołali utrzymać wsi; polski kontratak z kilku stron zmusił ich do panicznej ucieczki, w czasie której wielu żołnierzy niemieckich zginęło.
Tymczasem dobiegał końca okres zawieszenia broni podpisanego przez Niemcy i państwa Ententy. Dotychczas był on automatycznie przedłużany, lecz tym razem Ferdynand Foch zażądał, by objął on także Wielkopolskę. Niemcy nie chcieli się na to zgodzić, lecz marszałek Foch zagroził, że nie podpisze dokumentu, co oznaczałoby powrót do wojny.
16 lutego 1919 roku przymuszeni Niemcy podpisali akt zawieszenia broni, który obowiązywał także w Wielkopolsce, kończąc w teorii okres Powstania Wielkopolskiego. Zapisy rozejmu w Trewirze były jednak nieprecyzyjne, co sprawiło, że jeszcze przez kilka miesięcy dochodziło do incydentów, w których życie straciło wielu Polaków.
Trójwymiarowy mural powstał w 2018 r. według projektu artysty Dominika Dziedziny. Namalowany został na ścianie zabytkowej kamienicy i przedstawia najważniejsze obiekty zabytkowe miasta.
Oddana do użytku w 2017 r. ścieżka pieszo – rowerowa, usytuowana malowniczo nad brzegiem Noteci jest jedną z wielu atrakcji turystycznych naszego miasta.
Browar czarnkowski wzniesiony został w miejscu, gdzie znajdował się gród czarnkowski. W latach 1865-1881 nosił nazwę Brauerei Streich. Od 1893 r. właścicielem browaru był Rudolf Koeppe, który dokonał jego gruntowej przebudowy i rozbudowy oraz zmienił nazwę Schlossbrauerei czyli Browar Zamkowy.
W 1945 roku na rynku w Czarnkowie pochowano trzystu żołnierzy radzieckich, którzy polegli w walce o wyzwolenie czarnkowskiej ziemi. Na rynku wzniesiono pomnik, na którym niedługo później stanął czołg T-34 – to ten sam model, który kojarzymy z „Czterech pancernych i psa”. W 1945 roku nie był on w najlepszej kondycji. Wcześniej został ostrzelany z niemieckiego działa, zaś jego dowódca zginął.
W centrum miasta czołg stał do 2006 roku. Po ekshumacji i przeniesieniu prochów radzieckich żołnierzy na Cmentarz Komunalny, czołg przeszedł renowację i został przeniesiony na ul. Kościuszki jako pamiątka związana z historią miasta.
Powstała w czynie społecznym w 1963 roku (obecnie nie odbywają się na niej skoki), ale stanowi bardzo ciekawy obiekt turystyczny. Na szczycie skoczni znajduje się tzw. Grzybek (drewniana budowla w postaci grzybka) z którego roztacza się malowniczy widok na Czarnków. Rekord skoczni został ustanowiony 19.01.1971r.przez Kazimierza Polusa i wynosi 34,5 metra.
Czynny jest od czerwca do końca sierpnia (w przypadku dobrej pogody od maja do połowy września) w godz: 15:00-20:00 w poniedziałki,
a w pozostałe dni od 10:00-20:00. Istnieje możliwość wynajmu torów basenowych.
(Cennik i więcej info na www.osirczarnkow.pl)
W lipcu 2011 w w Czarnkowie został otwarty nowoczesny, a co najważniejsze w skali Polski, nowatorski obiekt turystyczny – PRZYSTAŃ WODNA (Marina Czarnków).
(link do fotogalerii z uroczystego otwarcia - lipiec 2011 r. >>> )
Przystań wodna to „brama” do bogatej oferty turystycznej regionu.
Dzisiaj, wielu turystów szuka odpoczynku na łonie natury, z dala od nowoczesności, gwaru i dużych aglomeracji miejskich. Włodarze polskich regionów starają się zaspokoić te oczekiwania.
Wielkopolska to region szczególnie bogaty w walory środowiska naturalnego, zwyczaje, tradycje, a także, co warto podkreślić, w solidnych, pracowitych i gospodarnych ludzi.
„Uzbrojona” w odpowiednią infrastrukturę rzeka Noteć to jedyne możliwe połączenie dwóch największych polskich rzek: Odry i Wisły.
Przystań wodna w Czarnkowie to:
- nowoczesna i innowacyjna infrastruktura,
- bezpieczne, strzeżone i monitorowane obiekty przystani,
- kompleksowe usługi dla turystów: bezpłatne pole namiotowe, grill, slipowanie, bezpłatna infrastruktura sanitarna, prąd , woda, prysznice itp.
- tylko 70 km do stolicy Wielkopolski – POZNANIA, jednej z aren EURO 2012 (możliwość wypożyczenia środka transportu),
- miejsce organizacji turystyki aktywnej i imprez sportowo-rozrywkowych.
- możliwość wypożyczenia w niskich cenach rowerów miejskich, kajaków oraz łodzi.
- Regulamin, szczegółowy cennik oraz więcej informacji na https://osirczarnkow.pl/cms/2225/przystan_marina , tel. kom. 784 681 214, stacj. 67 255 26 95
Przystań wodna w Czarnkowie dysponuje wszelkimi usługami jakie chciałby spotkać turysta wodniak. Jest miejscem do dobrego wypoczynku, czy grillowania lub spróbowania swoich sił przesiadając się do kajaka czy łódki. Kolejne atrakcje czekają na turystów w centrum miasta Czarnków (10 min. pieszo z przystani lub 3 minuty rowerem, którego można wypożyczyć w przystani) na zabytkowym rynku z pięknymi kamieniczkami i średniowiecznym kościołem, na którym często odbywają się różne imprezy. Tam też można w lokalach gastronomicznych i na otwartym powietrzu skosztować lokalnego piwa z miejscowego browaru. Można wybrać się na punkt widokowy czy skorzystać z kąpieli w otwartych basenach z podgrzewaną krystalicznie czystą wodą. Dla miłośników dłuższych wypraw po mieście i okolicy przystań wypożycza rowery. Otaczające miasto lasy zasobne są we wszelkiego rodzaju runo leśne.
Mikroklimat tężni solankowych wykorzystywany jest od wielu dziesiątków lat w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmie płuc, nadciśnieniu tętniczym, nerwicy wegetatywnej i w przypadku ogólnego wyczerpania. Inhalacje wykorzystywane w profilaktyce u ludzi zdrowych powodują wzrost odporności organizmu. Ponadto poprawiają komfort oddychania, zwalczają i hamują stany zapalne, nawilżają śluzówkę. Poprawiają również gospodarkę hydro - mineralną. Taki aerozol obdarzony jest ładunkiem ujemnym, który działa bakteriobójczo. Na ułożone w drewnianej konstrukcji gałązki z górnej strefy podawana jest za pomocą pomp solanka, która rozprowadzona rurkami swobodnie spływa, a jej nadmiar gromadzi się w korycie umieszczonym w dolnej części tężni. Wskutek ociekania solanki i działania ruchu powietrza wokół tężni wytwarza się specyficzny mikroklimat, będący naturalnym leczniczym inhalatorium, a rozbijane cząsteczki solanki powodują hydro - jonizację. Tężnia solankowa nasyca powietrze jodem, bromem, magnezem, sodem, wapniem, potasem i żelazem. Powstały aerozol odznacza się szczególnymi walorami zdrowotnymi, ponieważ jego cząsteczki mają znaczną zdolność penetracji poprzez błony śluzowe układu oddechowego oraz skórę. Walory lecznicze porównywalne są z korzyściami, jakie daje spacer nad morzem, a solanka zawiera mniej zanieczyszczeń niż woda morska.
Polecamy także zapoznanie się ze szczegółowym opisem zabytków w Czarnkowie:
https://czarnkow.pl/zabytki-czarnkowa.html