Czarnkowski Tenis na Mistrzostwach Polski
Czarnkowski Tenis na Mistrzostwach Polski.
Piotr Dzięcielak i Wojciech Zalewski zagrali dla naszego miasta.
Do Czarnkowa przyjechały dwa medale.
W dniach 22-23 marca 2025 roku na korach Centrum Tenisowego „Sobota” pod Poznaniem, odbył się Finał Zimowych Mistrzostw Polski Polskiej Ligi Tenisa 2025. W mistrzostwach brało udział 187 zawodników, rywalizujących w kilku kategoriach 1 Liga, 2 Liga, Liga Kobiet, Debel i Mixt.
Dwóch Tenisistów, którzy wzięli udział w tej dużej imprezie, to reprezentanci czarnkowskiego Ogniska TKKF Nałęcz, doskonale przygotowani do wysiłku, jaki trzeba włożyć w dwudniowy turniej, zarówno na samym korcie, jak i poza nim.
16-letni Piotr Dzięcielak wystąpił w kategorii 2 Liga Polskiej Ligi Tenisa, gdzie musiał się zmierzyć z zawodnikami starszymi i dużo bardziej doświadczonymi. Ze względów organizacyjnych, przy tak dużej skali wydarzenia, mecze 2 ligi rozgrywane były na innym znanym obiekcie tenisowym, czyli Klubie Tenisowym „Kortowo” w Poznaniu. Piotr w swoich zmaganiach poradził sobie bardzo przyzwoicie, awansując z czteroosobowej grupy do dalszej rywalizacji z drugiego miejsca. W fazie pucharowej na etapie 1/8 finału zmierzył się z późniejszym finalistą turnieju, 25-latkiem z województwa mazowieckiego, któremu postawił bardzo wymagające warunki i po dwóch zaciętych setach (4:3; 2:4), do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była trzecia, rozstrzygająca partia – super tie-break, w którym szalę przechylił na swoją stronę bardziej doświadczony zawodnik. Piotr rywalizował jeszcze z zawodnikami z małopolskiego, świętokrzyskiego i zachodniopomorskiego. Jak widać zbiera doświadczenie z zawodnikami z całej Polski.
Drugi to utytułowany już zawodnik, 23-letni Wojciech Zalewski, liczący się od paru lat w rywalizacji ogólnopolskiej. Aktualny Mistrz Czarnkowa reprezentował miejski tenis w kategorii 1 Liga Polskiej Ligi Tenisa. Wojtek, podobnie jak Piotr, do rywalizacji pucharowej przystąpił po wyjściu z grupy z drugiego miejsca. Faza pucharowa charakteryzuję się tym, że każdy mecz to walka o „życie”, po przegranym meczu niestety odpada się z turnieju. Czas więc było się wziąć ostro do pracy, bo tutaj wszyscy walczą o przetrwanie. Zawodnik z Czarnkowa w 1/16 i 1/8 finału wysłał do domu dwóch groźnych przeciwników, aby w 1/4 finału zmierzyć się z ubiegłorocznym Mistrzem Polski Michałem Andrzejewskim ze Szczecina i kolegą z jednej drużyny tenisowej w roku 2024. W planach Wojtek miał jednak zwycięstwo z aktualną „jedynką” Polskiej Ligi Tenisa Kamilem Dębowskim ze Stargardu, co stało się faktem po dwóch szybkich setach w półfinale. Wielki finał to rywalizacja z odwiecznym rywalem, Michałem Mietłą z Grzybna. Spotkanie 3-setowe, niezwykle zacięte zakończyło się szczęśliwie dla Michała. Przegranej w finale nie można absolutnie kojarzyć z porażką, ponieważ aby się znaleźć w tym miejscu, należało wcześniej wygrać 6 meczów i dopiero ten o najwyższą stawkę jest swoistą wisienką na torcie, o którą rywalizowało w najwyższej lidze 49 tenisistów z całej Polski.
Finalistą i Wicemistrzem Polski 2025 ze srebrnym medalem został Wojciech Zalewski.
Jakby tego było mało, jeszcze przed rywalizacją singlową Wojtek wystartował w parze z najbardziej rozpoznawalnym zawodnikiem Polskiej Ligi Tenisa Marcinem Szendrykiem z Góry obok Leszna w Deblowych Mistrzostwach Polski. Swoją wieloletnią rywalizację na najwyższym poziomie, nawzajem wyprzedzając się w klasyfikacjach, Marcin z Wojtkiem uwieńczyli brązowymi medalami docierając do półfinału. Przyjaciele ze sportowej areny przez wiele lat wydzierali sobie nawzajem medale, a teraz razem o nie powalczyli i zostali trzecią parą Mistrzostw. Ciekawostką jest fakt, że Marcin i Wojtek, jako jedyni w całym turnieju pokonali mistrzowską parę w fazie grupowej.
Najpiękniejsze w tej historii jest to, że Piotr i Wojciech, jeszcze niedawno razem trenowali na czarnkowskich kortach, a teraz każdy w swojej kategorii reprezentuje miasto Czarnków na arenach ogólnopolskich. Wspaniale, że młodszy nie odpuszcza i wykorzystuje doświadczenie z treningów z Wojtkiem w dalszej rywalizacji poza czarnkowskimi kortami.
Gratulacje dla obu Kolegów.
Zbigniew Zalewski
prezes Ogniska TKKF Nałęcz w Czarnkowie
